2020 Ohio AFL-CIO Endorsements

Labor 2020 Endorsements

President – Joe Biden

Vice-President – Kamala Harris

State Supreme Court – Jennifer Brunner, John O’Donnel (Vote for 2)

Congress
CD 1 – Kate Schroder
CD 2 – Jamie Castle
CD 3 – Joyce Beatty
CD 4 – Shannon Freshour
CD 6 – Shawna Roberts
CD 7 – Quintin Potter
CD 8 – Vanessa Enoch
CD 9 – Marcy Kaptur
CD 10 – Desiree Tims
CD 11 – Marcia Fudge
CD 12 – Alaina Shearer
CD 13 – Tim Ryan
CD 16 – Aaron Godfrey

Court of Appeals
1st District – Ginger Brock
2nd District – Marshall Lockman
4th District – Stacy Brooks
5th District – William Hoffman
8th District – Emmanuel Groves
8th District – Lisa Forbes
9th District – Michael Mentle
10th District – Lisa Sadler
11th District – Tim Cannon
11th District – Cynthia Rice

State Senate
District 4 – Kathy Wynendt
District 6 – Mark Fogel
District 8 – Daniel Brown
District 10 – Charles Ballard
District 14 – Ryan Otney
District 16 – Crystal Lett
District 18 – Betsy Rader
District 28 – Vernon Sykes
District 30 – Michael Fletcher
District 32 – Sean O’Brien

Ohio HouseĀ 
5 – Daniel Winston
6 – Phil Robinson
7 – Tom Patton
8 – Kent Smith
9 – Janine Boyd
10 – Terrence Upchurch
11 – Stephanie Howse
12 – Juanita Brent
13 – Mike Skindell
14 – Bride Sweeney
15 – Jeff Crossman
16 – Monique Smith
17 – Adam Miller
18 – Kristin Boggs
19 – Mary Lightbody
20 – Richard Brown
21 – Beth Liston
22 – Dave Leland
23 – Nancy Day-Achauer
24 – Allison Russo
25 – Dontavious Jarrells
26 – Erica Crawely
27 – Sara Bitter
28 – Jessica Miranda
31 – Brigid Kelly
32 – Cathering Ingram
33 – Sedrick Denson
34 – Emilia Sykes
35 – Tavia Galonski
36 – Matt Shaughnessy
37 – Casey Weinstein
38 – Joe Campbell
39 – WIllis Blackshear, Jr
40 – Laronda Jackson
41 – Cate Berger
43 – Amy Cox
44 – Paula Hicks-Hudson
47 – Nancy -Larson
48 – Scott Oeslager
45 – Lisa Sobecki
46 – Mike Sheehy
49 – Thomas West
52 – Chuck Horn
53 – Michelle Novack
54 – Morgan Showan
55 – Zach Stepp
56 – Joe Miller
60 – Dan Troy
61 – Adam Dudziak
62 – Erin Rosiello
63 – Gil Blair
65 – Alan Darnowski
67 – Rachel Morrocco
69 – Donna Beheydt
70 – Kevin Barnett
71 – Mark Carr
75 – Randi Clites
77 – Melissa Wilde
78 – Charlotte Owens
88 – Chris Liebold
89 – Alexis Miller
94 – Jay Edwards
96 – Richard Olivito
97 – Alaina Swope
99 – Richard Dana

State School Board
5th District – Christina Collins
6th District – Antionette Miranda
9th District – Michelle Newman
10th District – Mary Binegar
11th District – Meryl Johnson